Nazwa Instytucji: Stowarzyszenie Hospicjum im. Św. Siostry Faustyny w Sopocie

strona www:        Stowarzyszenie Hospicjum im. Św. Siostry Faustyny w Sopocie

godziny otwarcia:  8:00 do 15:00 Poniedziałek -  Piątek

TU MOŻESZ ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM  tel. 58 665 99 44

W opiece hospicyjnej rozróżnia się dwa zasadnicze działania: jedno to hospicjum domowe, czyli opieka hospicyjna prowadzona w domu oraz hospicjum stacjonarne czyli opieka nad chorym w osobnym budynku przeznaczonym do tego typu opieki chorego.

Hospicjum Domowe im. św. s. Faustyny podejmuje opiekę nad pacjentem poprzez zespół, składający sie z lekarza, pielęgniarki, kapelana, psychologa oraz woluntariuszy:

• Hospicyjny lekarz i pielęgniarka odwiedzają chorego z własnej inicjatywy lub na wezwanie, zależnie od stanu chorego i potrzeb jego lub rodziny. Wykonują swe czynności medyczne przy chorym, wspierają go psychicznie, wypisują recepty i zlecenia, instruują rodzinę w zakresie podstawowych czynności pielęgnacyjnych, rozpoznają potrzeby chorego i rodziny oraz organizują stosowną opiekę.
  • Hospicyjny kapelan na życzenie odwiedza chorego i rodzinę, służy posługą sakramentalną.
  • Hospicyjny psycholog na prośbę rodziny, chorego, pielęgniarki lub lekarza uczestniczy w opiece nad chorym
    i rodziną wspierając ich.
  • Hospicyjni wolontariusze, odpowiednio przeszkoleni czuwają i towarzyszą choremu, wykonują drobne czynności pomocnicze wspierając tym rodzinę.
  • Jeśli rodzina chorego z powodu wyczerpania sił fizycznych lub psychicznych traci możliwość opiekowania się swym chorym domownikiem, Hospicjum dopomaga w umieszczeniu pacjenta na stałe lub czasowo
    w stacjonarnym hospicjum w Sopocie, Gdyni lub Gdańsku.

Hospicyjna opieka domowa:

Umożliwia choremu spędzenie trudnego okresu życia w domowym, swojskim otoczeniu bliskich osób i znajomych przedmiotów.

• Umożliwia rodzinie opiekę i czuwanie przy chorym domowniku przez całą dobę, każdego dnia, aby nie wyrzucała sobie, że nie zdążyła czegoś powiedzieć lub posłuchać albo okazać choremu swoich uczuć.
  • Opieka Hospicjum jest bezpłatna:
  • również bezpłatnie udostępniany jest choremu niezbędny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny zlecony przez  lekarza lub pielęgniarkę;
  • koszt domowej opieki pokrywa Stowarzyszenie, które utrzymuje się ze składek członkowskich, darów osób prywatnych i firm, 1% podatku dochodzowego przekazanego przez podatników, dotacji oraz umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ)

O objęcie chorego domową opieką hospicyjną chory może zwrócić się sam albo za pośrednictwem:

• rodziny
  • lekarza prowadzącego
  • szpitala w którym przebywa.

Od pacjentów ubezpieczonych w NFZ wymagane jest skierowanie do Hospicjum.